Biyomedikal Mühendisi Nasıl Olunur? Biyomedikal Mühendisi Maaşları Ne Kadar?

Biyomedikal Mühendisleri tıp alanında, biyolojik bilimlerde ve sağlık sektörlerinde kullanılmak üzere elektronik alet ve iletişim gibi sistemlerin yapımında önemli rol oynamaktadırlar.

Biyomedikal Mühendisi Nedir?

Biyomedikal Mühendisleri, hastaların gerek iç gerekse dış organları ya da bedenindeki bazı organ parçalarının yerine yapay aletlerle, aparat ve makinalar gibi uygun tasarımlar geliştiren kişilerdir. Aynı zamanda hasta üzerinde bu aparatların kullanımını sağlayan, takibini de yapan mühendislerdir. Tasarladıkları ürünlerin kullanımını da gözlemlemekte, tasarımlarını sürekli olarak geliştirmektedirler.

Biyomedikal Mühendisleri aynı zamanda hücre ve organlardaki genetik, fiziksel ve kimyasal farklılıklar üzerinde araştırmalar yaparak insan yaşamının kalitesini artırma çalışmaları da yapmaktadır.

Biyomedikal Mühendisi Nasıl Olunur?

Biyomedikal Mühendisi olmak için 4 yıllık üniversitenin lisans olarak Biyomedikal Mühendisliği bölümünden mezun olma şartı aranmaktadır. Biyoloji, Biyokimya, Mikrobiyoloji, Farmakoloji, Kimya ve Kimya Mühendisliği ile Biyomedikal Mühendisliği gibi alanlar en çok tercih edilen alanlardır ve iş bulmaları da kolaydır.

Biyomedikal Mühendisi İşsiz Kalır Mı?

Biyomedikal Mühendisleri, ihtiyaç duyulan elektrikli ya da manuel aletleri Tıp ve biyolojik bilimlerde tasarlayan, bağlantılar kuran, çalıştıran, her geçen gün sistem ve cihazlarla ilgili olarak daha pratik yenilikler katarak hizmet sunan kişilerdir. Kendilerini ve tasarladıklarını her geçen gün daha iyi ve verimli olması için çaba göstermektedirler. Biyomedikal Mühendisleri, tasarım yönü güçlü olan, detaylar üzerinde çalışan, dikkat ve sorumluluk sahibi olan kişiler olmak durumundadır.  Genellikle kapalı alanda çalışırlar ve ortamları temiz ve düzenli olur. Masa başı işi gibi tanımlanamaz çünkü Biyomedikal Mühendisi genelde laboratuvarlarda ayakta ya da oturarak, eğilip kalkarak kısaca efor harcayarak çalışan kişilerdir.

İşsiz kalınan bir meslekmiş gibi lanse edilmesi yanlıştır. Çünkü Biyomedikal Mühendisliği, yetenek sahibi, yaratıcı özelliği olan, tasarım yapabilen, tasarımlarını hayata geçiren üstelik kontenjan sayıları oldukça az olarak mezun edilen kişilerdir. Yani çok sayıda Biyomedikal mezunu olmadığından aksine az sayıda mezun verildiğinden iş bulma olanakları da artmaktadır.

Biyomedikal Mühendisleri Nerede Çalışır?

Resmi kurumlarda (kamu kurum ve kuruluşlarda) çalışan Biyomedikal Mühendisleri teknik hizmetler sınıfında çalışmaktadırlar. Dolayısı ile maaşları da teknik eleman olarak hesaplanmaktadır. Her alandaki teknik elemanlar genelde diğer alanlardan daha fazla maaş almaktadırlar. Ayrıca Biyomedikal Mühendisleri gerek kamu gerekse özel sektör kuruluşlarında yönetici olabilirler. Ayrıca Üniversitelerde kalarak öğretim elemanı olarak çalışabilirler.

Mezun olduktan sonra Devlet Kurumlarında görev alan tıp mühendisi olarak da adlandırılan biyomedikal mühendisi minimum 3300 TL. ile işe başlamaktadır. Bazı özel sektörlerde 4000 TL. ile 5000 TL. arasında maaş alanlar da vardır. 2021 yılında işe başlayan Biyomedikal Mühendisi 6000 TL. ve üzerinde maaş alarak başlamaktadır. Çalışılan alan ve üstlenilen sorumluluklar ile beklentilerin gerçekleşmesi gibi durumlar deneyim arttıkça maaş olarak da artmaktadır.

Biyomedikal Mühendisi Maaşları

En düşük maaş; 2.820 TL

Ortalama Maaş; 4.750 TL

En Yüksek Maaş 9.500 TL

Yazar