Bomba İmha Uzmanı Nasıl Olunur? Bomba İmha Uzmanı Maaşları Ne Kadar?

Bomba İmha Uzmanlığı son derece riskli, tehlikeli ve dikkat gerektiren bir meslektir. Bomba İmha Uzmanları özel eğitim ile zor bir aşama sonrasında bu görevi yapmaya hak kazanmaktadır.

Ülkemiz uzun yıllardır terörle mücadele etmektedir. Günümüzde de devam eden terör ne zaman ve ne ölçüde gerçekleşecek olursa olsun, her an hazır olan emniyet görevlileri, özel timler ve Bomba İmha Uzmanları tetikte beklemektedir.

Bomba İmha Uzmanları Ne İş yapar?

Bomba İmha Uzmanları, patlayıcı olduğundan şüphelenilen paket, çanta ya da düzenekleri çevreye zarar vermeden etkisiz hale getiren kişilerdir. Düzenek hakkında rapor hazırlayan, çevreyi korumaya alan ve konu ile ilgili tüm gelişmelere vakıf olan polislerdir de denebilir. Bomba İmha Uzmanları her an tetikte bekleyen, sürekli olarak kendilerini yenileyen, emniyetin diğer birimleri ile sürekli olarak irtibat halinde olan ekip elemanlarıdır.

Bomba İmha Uzmanı Nasıl Olunur?

Bomba İmha Uzmanı olabilmek için öncelikle polis olmak gerekmektedir. Polis olmak için ise Lise mezuniyetinden sonra Üniversite sınavına girip polis akademisini kazanması gerekmektedir. Üniversite mezunları ise, POMEM (Polis Meslek Eğitim Merkezi) okuyarak KPSS sınavına girip geçerli puan alması yeterli olmaktadır. Bu aşamalardan sonra polis olan kişiler polis olarak atamaları yapıldıktan sonra alanları konusunda Bomba İmha Uzmanlığını seçebilirler.

Bomba İmha Uzmanı olmak için bazı aşamalardan geçilmesi gerekmektedir. Psikologlar eşliğinde farklı test ve mülakatlara tabi tutulan polisler bu testlerden sonra başarılı olması durumunda Ankara’ya gönderilerek 10 hafta süre ile eğitime tabi tutulmaktadır. Eğitim sonrasında başarılı olmaları durumunda bu eğitimleri görüp başarılı olduğunu gösteren sertifika verilir. Bu aşamaları başarı ile bitiren ve belge alan polisler artık Bomba İmha Uzmanı olmaktadır.

Bomba İmha Uzmanı Olma Şartları Nelerdir?

  • Polis okulundan mezun olmak
  • 35 yaşından küçük olmak (35 yaşında olanlar da kabul edilir)
  • Disiplin suçu olmamak,
  • Belli aralıklarda açılan kurslara müracaat etmek
  • Kurs döneminde yeterince bu görevi yapabileceği konusunda kanaat getirmelerini sağlamak.

Bu şartlara uyan ve gereken belgeleri almaya hak kazanan polisler Bomba İmha Uzmanı olmaya da hak kazanmaktadır.

Bomba İmha Uzmanlarında Aranan Diğer Özellikler Nelerdir?

Bomba İmha Uzmanları, ne kadar başarılı olurlarsa olsunlar sürekli olarak kendilerini yenilemek ve geliştirmek durumundadır. Nasıl askeriyede yeni silahlar tanıtılıp bu konuda eğitimler alınıyorsa, Bomba İmha Uzmanları da gelişmeleri, yenilikleri ve teknik sistemleri yakından takip edilerek sık sık seminerlere ve eğitimlere katılmaktadır.

Bütün bunların yanında Bomba İmha Uzmanları; Zeki, sabırlı, hızlı karar verebilen, pratik, korkusuz, özgüvenli ve donanımlı kişiler olmalı, teknolojiyi ve yeni sistemleri yakından takip etmeli, her geçen gün tecrübelerine artılar eklemelidir.

Bomba İmha Uzmanlarının Maaşları Ne Kadardır?

Bomba İmha Uzmanlarının maaşları diğer polislere göre yaklaşık olarak 1500 TL daha fazladır. Dolayısı ile en az 6000 TL kadar maaş almaktadırlar. Ancak evli, bekar, çocuklu ya da çocuksuz veya birden fazla çocuğunun olması maaşlar arasında farklılıklar oluşturmaktadır. Örneğin çocuk sayısı arttıkça çocuk sayısı kadar fark alındığından hizmet yılları aynı da olsa her çocuk için verilen ek ödeme fark olarak artış göstermektedir. Böylece 7000 TL kadar maaş alanlar da vardır. Ayrıca her yıl enflasyona göre maaş zamları yapılmaktadır. Ancak bu zamlar 250 TL ile 300 TL kadardır.

Yazar