Çöpçü Nasıl Olunur?

Çöpçülük her ne kadar zor ve zahmetli bir iş kolu gibi gözükse de iş arayanlar tarafından son zamanlarda en çok başvurulan mesleklerden biri olmuştur. Bunun sebebi herhangi bir eğitim şartı aranmaksızın hemen hemen herkesin başvurabileceği bir alan olmasıdır. Çöpçü olunacağı zaman herhangi bir okulu bitirmiş olmak veya herhangi bir diplomaya sahip olmak gibi şartlar aranmamaktadır. En temel şart olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak çöpçü olmak için yeterlidir.

Ev ve iş yerlerimizde atık olarak çıkan ve toplama alanlarına bıraktığımız çöplerin belediye vasıtaları ve elemanları tarafından belli gün ve saatlerde alındıklarını gözlemleriz. Çevreyi temiz tutmak amaçlı yapılan bu hizmet çalışanlarına temizlik işçisi ya da çöpçü denir. Peki çöpçülük nasıl bir meslektir ve nasıl çöpçü olunur?

Çöpçülük Mesleği Nedir?

Çöpçülük, çevrenin temiz tutulması, sokaklardaki konteyner ve birikim yerlerine bırakılan çöp ve atıkların toplanarak yerleşim alanlarından uzak çöp merkezlerine götürülmesi işlemini yapan kişilere çöpçü, mesleğine ise çöpçülük denir.

Nasıl Çöpçü Olunur? Ne Gibi Evraklar İstenir?

Çöpçü olmak için diploma, sertifika ve benzeri evraklara sahip olma zorunluluğu bulunmamaktadır. Belediyeler genelde taşeron firmalardan elemen alarak çalıştırmaktadır. Ancak kimi zaman belediyelerin kendi bünyesindeki insan kaynakları aracılığı ile de tavsiye üzerine temizlik işçisi olarak belediyelerde işe başlatabilirler. Kimlik belgesi ve askerliğini yapmış olması yeterli olmaktadır. Diploma ve benzeri evraklar talep edilmemektedir.

Çöpçü Çalışma Saatleri Nasıldır?

Çöpçülerin çalışma saatleri belediyelere göre ve çalışmakta oldukları site, şirket, okul, hastane gibi ortamların durumlarına göre değişmektedir. Bayramlar, kutlamalar, festival ve benzeri hareketliliğin olduğu zamanlarda daha yoğun çalışmak durumunda kalabilirler. Normalde 8-9 saat kadar olan çalışma saatleri özel gün ve durumlarda gece geç saatlere kadar sürebilir.  Ayrıca semt pazarları, yaz aylarındaki gece pazarları gibi durumlarda da mesai saatleri artmakta ya da vardiya usulü ile nöbet değişimi gibi çözüm yolları bulunmaktadır.

Çöpçü Maaşları Ne Kadardır?

En düşük çöpçü maaşı 2.800 TL (asgari ücret), en yüksek çöpçü maaşı 4 .000 TL-5.000 TL arasında değişmektedir. Ancak bazı belediyeler, çalışan çöpçülerine asgari ücretten daha az ya da daha fazla verdikleri de bilinmektedir. Bu konu biraz da belediyelerin bütçeleri ile yakından alakalıdır.

Yazar