DGS Nedir? Ne Zaman Olur, Kimler Girebilir?

Dikey geçiş sınavı, ÖSYM tarafından her yıl Temmuz ya da Ağustos ayında yapılan bir sınavdır. Yükseköğretim, dikey geçiş için başvuracak olan adaylara meslek yüksek okulları ve açık öğretim ön lisans programlarından mezun olma koşulu aranmaktadır.

DGS (Dikey Geçiş Sınavı) uzun bir çalışma süreci sonrasında sınav günü gelip birkaç saat içinde tüm bilgiler kâğıda dökülse de kimi şanslı, bildikleri ya da hatırladıkları yerlerden soruları yanıtlarken, kimi bildiğini de unutup heyecanla hayal kırıklığı yaşayarak sınavını noktalamaktadır. Hayaller 4 yıllık bir üniversite iken yerine 2 yıllık bir bölümde düğümlenir. DGS tam da burada devreye giren sınavdır. Yani 4 yıllık okula puanı yetmediği halde 2 yıllık yüksek okulunu bitirip tekrar sınava girip 4 yıllık üniversiteye geçiş hakkı bulunduğundan dikey geçiş olarak adlandırılan bu durum DGS sınavına girerek başarması sonunda elde edilmektedir.

DGS Sınavı Ne Zaman Olur? DGS’ye Kimler Girebilir?

Dikey geçiş sınavı, ÖSYM tarafından her yıl Temmuz ya da Ağustos ayında yapılan bir sınavdır. Yükseköğretim, dikey geçiş için başvuracak olan adaylara meslek yüksek okulları ve açık öğretim ön lisans programlarından mezun olma koşulu aranmaktadır. DGS sınavı için yurt dışından da başvuru yapılabilmektedir. DGS’de Matematik 60, Türkçe 60 toplamda 120 soru sorulmaktadır. Başarısız olunca da bu sınava sadece bir kez girilebilir diye bir engel bulunmamaktadır. Yani DGS sınavına giriş sınırsızdır. Sınava ilk girişte başarısız olunsa da birden fazla sınava girme hakkının olması avantajdır. İlk sınavda deneyim kazanacağı için daha verimli çalışıp bir sonraki yılda gireceği sınavda çok daha başarı elde edilebilmektedir.

Lisans Mezunları DGS’ye Girebilir Mi?

Dikey geçiş sınavına yalnızca iki yıllık meslek yüksekokulu mezunları ya da mezun olabilecek şartları yerine getirmiş adaylar başvurabilir. Yükseköğretim programlarına dikey geçiş yapabilmek için meslek yüksekokulları ve açık öğretim ön lisans programlarından mezun olma şartı vardır, lisans programlarından mezun kişiler için bu durum geçerli değildir. Eğer ön lisans programında son sınıftaysanız ve staj çalışmanızı tamamlamışsanız DGS’ye giriş hakkınız olacaktır.

DGS 2021 Ne Zaman Yapılacak?

2020 DGS sınavı 9 Ağustos tarihinde olmuştu. Ancak içinde bulunduğumuz pandemi nedeni ile pek çok sınav tarihi maalesef netlik kazanmamıştır. 2021 DGS sınavının yine ağustos ayında yapılması tahmin edilmektedir. ÖSYM tarafından yapılacak olan açıklamaları takip etmeniz gerekmektedir. Korona virüs sadece bizim ülkemizi değil Tüm dünya ülkelerini olumsuz yönde etkilemiştir. Sadece sınavlar değil sağlık personeli ve yetkili hekimler özellikle acil bir durum söz konusu olmadıkça ameliyat gibi önemli müdahaleler bile ileri tarihlere atılarak ötelenmektedir.

Yazar