(DHBT) Din Hizmetleri Alan Bilgisi Testi Nedir? Nerede İş Bulur?

Diyanet İşleri Başkanlığının müezzin-kayyım, imam hatip ve Kur’an kursu öğreticisi kadrolarına ilk kez atanacak adaylar için ÖSYM tarafından yapılan sınav Din Hizmetleri Alan Bilgisi Testi (DHBT) dir. Bu sınav 2 yılda bir yapılmaktadır ve sınav sonunda alınan puan sadece 2 yıl için geçerlidir. Bu sınav sonrasında din alanlarından uzmanlık kazanmış olan ve devlete bağlı Din kurumlarında çalışmak isteyenler kadrolu göreve başlayabilirler.

KPSS DHBT Nedir? Bu Sınava Kimler Girebilir?

Diyanet İşleri Başkanlığı bünyesinde din hizmetlerinde görev almak isteyenler KPSS Lisans- Orta Öğretim, ya da Ön lisans kısmının Genel Yetenek- Genel Kültür oturumu ile DHBT sınavına katılması zorunludur.

DHBT Puan Hesaplaması

Genel Kültür %15

Genel Yetenek %15

Genel Kültür ve DHBT %70

Sınavda DHBT1 ve DHTB2 olmak üzere toplamda 40 soru sorulmaktadır ve sınav süresi 60 dakikadır.

DHBT Sınavına Kimler Girebilir?

  • İHL (İlahiyat) mezunları
  • İlahiyat Ön lisans mezunları
  • İlahiyat Fakültesi, İslam İlimleri Fakültesi, Eğitim Fakültelerinin Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmenliği (DKABÖ) mezunları

Yukarıda belirtilen bu üç okuldan mezun olamayanlar Din Hizmetleri Alan Bilgisi Testi (DHBT)’ne müracaat edemezler. Ancak, başka bir liseyi bitirenler Açık Öğretim İHL’ den fark derslerini vererek diploma alabilirler. Bu alınacak olan diploma sayesinde Din Hizmetleri Alan Bilgisi Testi (DHBT) sınavına başvuru yapılabilir. Bunun için de evinize en yakın olan İmam Hatip Lisesi Müdürlüğüne giderek okul yöneticilerinden bilgi alabilir ya da Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğünde yetkili kişilerden ayrıntılı olarak bilgi alabilirsiniz.

KPSS DHBT Başvuruları İçin Ne Yapılmalıdır?

  • E-Devlet aracılığı ile ya da “ais.osym.gov.tr” sistemine giriş yapabilirsiniz.
  • Giriş yaptıktan sonra sol taraftaki menüden, başvurusu sürecindekiler kısmından KPSS DHBT kısmını tıklayınız.
  • Kimlik bilgilerinizi kontrol ediniz ve bilgileriniz doğru ise devam et seçeneğini tıklayınız.
  • Adres bilgilerinizi de kontrol edip, doğru ise devam et diyerek ilerleyiniz.
  • 2 ayrı sınav merkezi seçiminizi yaparak devam ediyorsunuz.
  • Girmeyi istediğiniz sınavı (hangi öğretim düzeyindeki sınava girecekseniz) Lisans, Ön lisans, Ortaöğretim gibi seçiminizi yapınız.
  • En sonunda onaylamadan önce Başvuru Kontrol ve Ön İzleme bölümünden tüm işaret ettiklerinizi bir kez daha gözden geçirerek en sonundaki “Onayla” butonunu tıklatarak müracaatınızı noktalayabilirsiniz.

Yazar