Diyetisyen Nasıl Olunur? Diyetisyen Maaşları Ne Kadar?

Diyetisyen kilo alıp vermek isteyen kişilerin hedeflerine ulaşmasına ve sağlıklı bir yaşam için doğru beslenmeye dair bilgiler edinmesine yardımcı olan kişidir.

Doğru diyetisyen seçimi yapılarak kişiler yeme alışkanlıklarını düzenleyebilir ve yiyeceklerin ve içeceklerin kalori miktarlarına dair farkındalığa sahip olabilirler.

Diyetisyen Nedir?

Diyetisyenler, sağlıklı yaşam için vücut analizi ile birlikte doğru beslenmeyi kişiye özel uygulayan uzmanlardır. Obezite ve şeker hastalığı gibi sağlığı ciddi boyutlarda tehdit eden hastalıklara karşı tedavi edici beslenme düzeni kurarak kişilerin sağlıklarına kavuşmalarını sağlarlar.

Diyetisyen Nasıl Olunur?

Beslenme uzmanları olarak da bilinen diyetisyenler, 4 yıllık beslenme ve diyetisyenlik bölümünde lisans eğitimi görmek zorundadır. Bu bölüm pek çok üniversitede bulunmaktadır.

Diyetisyen İş Alanları

Diyetisyenler iş alanları bakımından çok geniş seçenekleri olan kişilerdir. Diyetisyenlerin çalışabileceği bazı alanlar ise şu şekildedir:

 • Eğitim kurumlarında Eğitici Diyetisyen
 • Araştırma kurumlarında Araştırmacı Diyetisyen
 • Hastanelerde (Tedavi Diyetisyen, Diyabet Diyetisyeni, Renal Diyetisyen, Onkoloji Diyetisyeni, Bariatri Diyetisyeni, Enteral Parenteral Ünite Diyetisyeni, Poliklinik Diyetisyeni (Danışma Diyetisyeni), Kalp hastalıkları, gastrointestinal sistem hastalıkları, cerrahi öncesi ve sonrası beslenme vb.)
 • Kurumlarda Yönetici Diyetisyen (Okullarda, Banka ve kamu kurumlarında, otel ve restoranlarda vb.), yemek fabrikalarında
 • Özel Bakım Gerektiren Kurumlarda Danışman Diyetisyen (Yaşlı bakım evleri, kreş, anaokulu, Ana Çocuk Sağlığı Merkezleri)
 • Toplum Sağlığı Diyetisyenliği (Bakanlıklar, Toplum Sağlık Merkezleri)
 • Besin Endüstrisinde ürün geliştirme Diyetisyenliği, Besin Reklam Danışmanlığı, Halkla İlişkilerde Danışman Diyetisyen.
 • Sağlık Kulüpleri, Fitness Merkezleri Danışman Diyetisyen
 • Sporcu Beslenme Danışmanlığı
 • Gazete ve Dergilerde Beslenme Yazarlığı
 • Radyo ve Televizyonlarda beslenme programları yapımcılığı
 • Bilim Uzmanlığı ve Doktora çalışmalarını tamamlayarak Üniversitelerde Beslenme ve Diyetetik Bölümlerinde öğretim Üyeliği

Diyetisyen Maaşları 2021

Diyetisyenlerin çalışma alanları çok geniş olduğundan farklı alanlarda farklı maaş almaktadırlar. Özel hastane veya özel kurumlar, devlet hastaneleri ya da devlet kurumları, özel klinik gibi farklılıklar göstermektedir.

Devlet hastanelerindede diyetisyenlerin aldığı maaşlar:

 • 8. derecenin 1. kademesinde ise 4450 TL
 • 6. derecenin 3. kademesinde ise 4550 TL
 • 4. derecenin 2. kademesinde ise 4800 TL
 • 2. derecenin 1. kademesinde ise 4950 TL
 • 1. derecenin 4. kademesinde 5200 TL ile 5500 TL arası

Yeni mezun olup devlet memurluğu dışında yeni işe başlayan diyetisyenler 3.700 TL. maaş ile işe başlamaktadır. 1- 5 yıl arasında hizmet veren diyetisyenler 4900 TL. ve üzeri maaş alırlar. 5 yıldan sonraki tecrübeli diyetisyenler ise 6000 TL ve üzeri miktarlarda maaş almaktadırlar. Örneğin; Bazı yemek şirketlerinde ve spor salonlarında 3000 TL. ile 10000 TL. arasında maaş alan diyetisyenler de bulunmaktadır.

Devlet Hastaneleri, Üniversite Hastaneleri, Akademisyenler, Toplum Halk Sağlığı Merkezleri, Belediyeler gibi alanlarda ise minimum 4200 TL. maksimum 4950 TL. maaş almaktadırlar.

Diyetisyen Fiyatları

Diyetisyen fiyatları, aylık ya da yıllık olarak belirlenir. Bu konu ilk kez Diyetisyene gidip tanışıp konuştuktan sonra belirlenecek bir durumdur. Diyetisyene gitmek isteyen kişiler ister randevu alarak devlet hastanelerine gidebilirler ister özel hastanelere ya da özel ofisi olan ve bağımsız çalışan diyetisyenlere gidebilirler. Genel ortalama olarak seans başına 90 TL. olup, özel durumlar söz konusu olduğunda 100 TL ile 1000 TL arasında aylık ya da yıllık ücret belirlenmektedir.

Hangi hastanelerde diyetisyen olup olmadığını öğrenmek için ALO 182’yi arayabilir, operatöre bağlanarak almak istediğiniz hizmeti belirterek hastane adını ve diyetisyen hizmeti verilip vermediğini öğrenebilirsiniz.

Çoğunlukla kilo veremeyen kişiler, obez olmaktan korkan ya da obez olan kişiler diyetisyenlere müracaat etse de çok yedikleri halde aşırı zayıf kalan kişilerin de yine diyetisyen desteğine ihtiyacı olmaktadır.

Diyetisyen Taban Puanları

2020 yılı en yüksek ve en düşük taban puanları ve başarı sıraları aşağıdaki listede belirtilen şekilde ilan edilmektedir.

Girne Üniversitesi KKTC: Taban Puan Sayısal 194.46428 – Başarı sırası 690.470

Hacettepe Üniversitesi: Taban puan Sayısal 448.72620 – Başarı sırası 55.652

Marmara Üniversitesi: Taban puan Sayısal 425.38331- Başarı sırası 76.049

Akdeniz Üniversitesi: Taban puan Sayısal 397.11249- Başarı sırası 102.518 en yüksek, orta ve en düşük puan olarak örnek alınmıştır.

Diyetisyenlik 2020 taban puanlarının tamamına https://yokatlas.yok.gov.tr/netler-tablo.php?b=10020 adresinden ulaşabilirsiniz.

Diyetisyen KPSS 2020 Atama Puanı

İstanbul Çatalca İlçe Sağlık Müdürlüğü Taban Puan 91.935 en yüksek puan

TC. Sağlık Bakanlığı Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi Taban Puan 89.249 en düşük puan olarak belirlenmiş ve kişiler bu puana göre yerleştirilmişlerdir.

Yazar