İngilizce Kelime Öğrenme Yöntemleri

7 sayısı birçok kültürde önemli yer tutmaktadır. Bazılarımız ona semavi bir anlam yüklerken, bazılarımız sayıların ilmini çözüp onun faydasını o zaman keşfetmiştir. Ben de bu yüzden bu sayının üzerinde bir hayli durdum. 7 kez tekniği benim ilk kullandığım ve faydalandığım tekniktir. Yazmadan ve üstüne çalışmadan öğrenemiyorum diyen dilci arkadaşlarımız için en uygunu bu yöntemdir.

Öncelikle bu yazıyı okuyan herkese çok teşekkürler. Bilindiği üzere günümüzde ‘’dilci’’ olarak isimlendirildiğimiz bir sıfatla, biz dilcilerin en çok zorlandığı konulardan biri de kelime ezberlemek. Aslında burada hataya düştüğümüz bir nokta var, ki o da ‘’ezberlemek’’ sözcüğüdür.

Eğitim hayatımız boyunca hayatımızdan çıkarmamız gereken bir yöntemdir ezberleme yöntemi. Aksi taktirde ezberlenen şeyler hafızamızda belli bir süre kaldığı için, bir zaman sonra pekiştirilmediği taktirde uçup gidecekler. Bu yüzden burada ‘’öğrenme’’ kavramını devreye sokmamız gerek.

Nedir öğrenme? Kısaca tanımlayacak olursak istendik yönde sürekli bir davranış değişikliğidir. Dolayısıyla biz de kelimeleri ezberlemek değil öğrenmek mecburiyetindeyiz. Mecburiyetindeyiz diyorum çünkü kelimelerin hayatımızda kalıcı bir yer etmesini istiyorsak öğrenmek durumundayız. Gelelim öğrenmeye.

Nasıl En İyi Şekilde Kelime Ezberleyebiliriz? 

Şahsi görüşümce en iyi ezberleme stratejisi diye bir kavram yoktur. Birey kendini tanıyorsa kendine göre en iyi ezberleme yolunu deneye yanıla seçer ve bulur. Lakin ben burada kendi deneyimlerimce elde ettiğim bazı metotları sizlerle paylaşmak istiyorum. Uygulamış olduğum 3 tane metod, kelimelerin uzun süreli bellekte tutulabilmesine yardımcı oluyor.

Bunlar sırasıyla şöyle:

A- 7 kez yazarak ve sesli okuyarak öğrenme

B-  Eş anlamlılarıyla birlikte öğrenme

C- Her gün tekrar ederek öğrenme

7 KEZ YAZARAK VE SESLİ OKUYARAK ÖĞRENME

7 sayısı birçok kültürde önemli yer tutmaktadır. Bazılarımız ona semavi bir anlam yüklerken, bazılarımız sayıların ilmini çözüp onun faydasını o zaman keşfetmiştir. Ben de bu yüzden bu sayının üzerinde bir hayli durdum. 7 kez tekniği benim ilk kullandığım ve faydalandığım tekniktir. Yazmadan ve üstüne çalışmadan öğrenemiyorum diyen dilci arkadaşlarımız için en uygunu bu yöntemdir. Örnekleyecek olursak şöyle bir öğrenme taktiği çıkıyor ortaya.

Bu şekilde ilk önce kelimeyi 7 kez İngilizce, 7 kez de Türkçe olarak yazıyoruz. Daha sonra 7 kez İngiliizce halini sesli bir şekilde odaklanarak okuyoruz ve 7 kez de Türkçe formunda sesli bir şekilde odaklanarak okuyoruz. Tabii öğrenme için sadece bu yazma işi yeterli değil. Öğrenmeyi kalıcı hale getirebilmek için 3 aşamayı birden tamamlamak gerekmekte. Daha kalıcı kelime haznesi istiyorsanız aşağıdaki iki tekniği de içine alarak hepsini bir arada kullanmayı şiddetle tavsiye ediyorum.

EŞ ANLAMLILARIYLA BİRLİKTE ÖĞRENME

 İkincil olarak başvurduğum teknik de eş anlam ‘’synonym’’ diye adlandırılan kalıpları kullanarak öğrenmedir. Bunun bize faydası göz ardı edilemeyecek kadar fazladır. Örneğin tek bir kelimeyi ezberliyorsak o kelime belli bir süre sonra unutulup gidecektir. Lakin bir kelimeyi onun eş ya da yakın anlamlılarıyla birlikte tekerlerme halinde öğrenmeye çalışırsak, ana kelimeyi unutsak bile diğer edindiğimiz kelimelerden çağrışım yaparak özünü de kolayca hatırlayıp aklımızda tutabiliriz. 

HER GÜN TEKRAR EDEREK ÖĞRENME

Son yöntemimiz de kolayca tahmin edilebileceği gibi pekiştirme yöntemidir. Şu bir gerçektir ki istediğin yöntemi uygulayarak öğrenmeye çalış, bu edinimi sürekli hale getirip öğrendiğini tekrar etmediğin sürece öğrendiğinin sana asla bir getirisi olmaz. Hatta bu kazanımın da çok kısa süreli olur. En azından bu iki süreci tamamladıktan sonra her gün bir kez gözden geçirsek unutma gibi problemimiz ortadan kalkacak. Dolayısıyla naçizane tavsiyem şudur ki :

  • Öğrendiğin kelimeleri o günden itibaren 21 gün boyunca her gün sesli olarak tekrar et. Çünkü ağzımızdan çıkan her söz bir enerjidir ve bu enerji hem evrende hem de beynimizde depolanır.
  • 21 gün tekrarın ardından 3 gün ara verip bu sefer 1 ay boyunca gün aşırı tekrar et. Bu sayede uzun süreli bellekte yer edinmiş olacak.
  • En son bu aşama da bittikten sonra haftada bir tekrar edebilirsin. Çünkü kelimeleri artık öğrenmiş bulunmaktasın 😊

DİKKAT: Bu yöntemleri uyguluyorken ekstra kelime testleri çözmenin katkısı tahmin bile edilemez. Yani test çözmeyi de ihmal etmeyelim.

Umuyorum ki birçok dilci arkadaşımız ve İngilizce öğretmeni adaylarımız bu yöntemler sayesinde kelimeleri kolayca öğrenecekler.

Sevgilerimle…

Kültür Üniversitesi İngilizce Öğretmenliği

Gencay AGOCUK

Yazar