İSG Sınavı Nedir, Nasıl ve Ne Zaman Olur, Ne İş Yapılır?

İSG Sınavı, İş Sağlığı ve Güvenliği sınavıdır. İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü bünyesinde, işyeri hekimliği ve iş güvenliği uzmanı olmak isteyen kişilerin bu sınava girmesi gerekmektedir. İş güvenliği sınavı 50 sorudan oluşan test sınavıdır. Başarılı olmak için de en az 70 puan alınması gerekmektedir.

İş Güvenliği Uzmanı Nasıl Olunur?

2013 yılında yürürlüğe giren, 6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu öncesinde iş sağlığı ve güvenliği mevzuatı iş kanunu içerisinde yer alıyordu. İş yerlerini sanayi ve ticari iş yerleri olarak ayırıyordu.

Sanayi işinde uğraşanlar; İnşaat, maden, tersane, kimyasal ham madde üretimi gibi faaliyet alanındaki firmalarda “iş güvenliği” mevzuatı uygulanıyordu.

Kimler İş Güvenliği Uzmanı Olabilir?

  • İş güvenliği uzmanı olmak için kanunda belirtilen bölümlerden mezun olmak ve İSG kursunu başarı ile bitirip, İGS sınavını kazanması gerekmektedir.
  • Üniversitelerin 4 yıllık eğitim veren bölümlerinden mezun olmak gerekir.
  • Mühendislik ya da mimarlık bölümü,
  • Fizik, kimya ve biyoloji bölümü,
  • Teknik öğretmenlik bölümü,
  • Üniversitelerin iş sağlığı ve güvenliği programı mezunları, iş güvenliği uzmanı olabilirler.

NOT; İşletme bölümü mezunları ile lise mezunları iş güvenliği uzmanı olamazlar.

İş Güvenliği Uzmanlığı Sınavı Ne Zamandır?

İş güvenliği uzmanlığı sınavı ÖSYM tarafından (nisan ya da mayıs) ve aralık aylarında her yıl iki kez yapılan bir sınavdır. Yukarıda belirlenen şartları taşıyan kişiler bu sınava girmeli ve başarılı olması gerekmektedir.

İş Güvenliği Sınavı ise her yıl (nisan ya da mayıs) ve aralık aylarında yapılmaktadır. Sınav başvuruları ÖSYM sitesinden takip ederek kayıt işleminizi yaptırabilirsiniz. 2021 İSG sınavı başvuruları ise 24-31 Mart tarihleri alındı ve sınav yapılacak tarih ise 9 Mayıs 2021 olarak belirlendi.

Not; Başvurular her sene sınavdan 45 gün önce yapılmaktadır. Bu nedenle sıklıkla giriş yapıp kayıt işlemini takip etmelidir.

İş güvenliği sınavı 50 sorudan oluşan test sınavıdır. Başarılı olmak için de en az 70 puan alınması gerekmektedir.

İş Güvenliği Sınavına Nasıl Hazırlanılır?

  • Bakanlık tarafından yetki verilmiş iş güvenliği kurslarına devam etmeli,
  • Kurs bitiminde staj yapmalı,
  • Kursa katılmayan, staj yapmayan adayların sınav başvuruları onaylanmaz. Derslerin %90 ına katılma zorunluluğu bulunmaktadır.
  • Eğitim süresi toplamda 220 saat olup, 180 saat teorik (90 uzaktan eğitim + 90 örgün eğitim) ve 40 saati uygulamadan staj oluşmaktadır.

İş güvenliği sınavında çıkabilecek tüm soruların dayanağı kanun, yönetmelik, tebliğler ve uluslararası sözleşmelerdir. Sınava girmeden önce mutlaka bu konulara bakılmasında yarar vardır.

Yazar