Kurye Nasıl Olunur?

Kuryelik, firmaların lojistik taşıma ve nakliye departmanlarında istihdam edilen, özellikle son zamanlarda pandemi nedeni ile daha da çoğalarak hizmet alanlarını genişleten iş dalıdır.

Kurye Nasıl Olunur? Kurye Olma Şartları Nelerdir?

Kurye olabilmek için öncelikle araç ve motosiklet ehliyeti olması gerekmektedir. Fakat kurye taşımacılığının türüne göre bazı yeterlilik belgeleri de istenebilmektedir.

Pek çok iş alanında ihtiyaç duyulan bir meslek olan kuryelik, yaygın olarak yapılan gıda, sağlık, turizm gibi sektörlerde çok daha fazla ihtiyaç duyulan konuma gelmiştir. Özellikle pandemi dönemi ve sokağa çıkma sınırlamalarının beraberinde getirdiği gıda ihtiyacı başta olmak üzere, artık kuryelerin sayıları da taleplere paralel olarak artış göstermektedir.

Kuryeler çalıştıkları kurum ya da iş yerlerine bağımlı olarak hizmet veren çalışanlar olsalar da özel olarak bireysel çalışan kuryeler de vardır.

Şirket, kurum, market, dükkan gibi farklı alanlarda hizmet veren kuryelerden işe girişte farklı yetkinlik belgeleri de isteyebilirler.

Şirketler arası kuryelik yapmak isteyen kişilerden ehliyet dışında farklı belgeler de talep edebilirler. Bu durum şirketlerin kendi prensipleri ile alakalı bir durumdur. Bazı şirketler kurye adayının eğitim seviyesinin belgelemelerini isterken bazı firmalar sadece ehliyet şartı ile yetinmektedir.

Kurye Olmak İçin İstenen Belgeler

Ehliyet Belgesi:

A1 Ehliyet: A1 ehliyet, 125 cc’lik motosikletleri kullanmak için verilen ehliyettir,

A2 Ehliyet: A2 ehliyet, 125 cc ve üzeri kapasitedeki motosikletler için geçerli olan ehliyettir.

Bazı firmalar motosiklet ehliyet sınıfını sormadan kurye alırken bazı firmalar A2 ehliyet talep etmektedir.

Sağlık Raporu:

Kuryelik yorucu, yıpratıcı ve riskli bir meslektir. Bu nedenle firmalar bazen sağlık raporu isteyebilirler. Fakat genelde sağlık raporu istemeyen işverenler çoğunluktadır.

Kimlik Belgesi:

Kurumlar kendi adına hizmet veren kuryelerin kimlik belge bilgilerini bilmesi gerekmektedir. Bu nedenle Kimlik belgesinin fotokopisini isteyebilirler.

Kurye Olmak İsteyenler İçin Yararlı Bilgiler

  • Kurye olarak çalışılan kentin ilçe, cadde ve sokaklarını bilmek gerektiğinden, zaman da kazanmak için navigasyon uygulamasından yararlanmalısınız.
  • Kendi motosikleti ile çalışan kurye elemanları aylık 3000 TL ile 4000 TL arasında para kazanabilmektedir.
  • Kurye görevini iyi bilmelidir. Yani, teslimatı istenilen ürünün hem adrese kısa sürede ulaşması hem de güvenli bir biçimde teslim edilmesi gerekmektedir.
  • Hizmet sunduğunuz kişilere her zaman güler yüzlü ve kibar davranmanız gerektiğini bilmelisiniz.
  • Kuryelik yorucu, yıpratıcı ve riskli bir meslektir. Bu nedenle iş görüşmesine gidildiğinde sigortanızın yapılmasını talep edebilirsiniz.

Yazar