Mimarlık Üzerine Sohbetler / Sayı: 1

Ben damdan düştüm, hem de pek güzel düştüm. Boş boş da düşmedim. Damı çok iyi gözlemledim. Damın üstünde piştim, onu biliyorum artık.

Sözlerime sizlerle buluşmanın tarif edilemez mutluluğunu dile getirerek başlamak isterim. Mimarlara, mimarlık yolunda olanlara, mimarlığa gönül vermiş olanlara ve mimarlığa gönül vermeyi hedefleyenlere ışık tutmak benim için büyük bir onur, hepinizi sevgiyle kucaklarım.

Sınav Kedisi’ndeki ilk yazım olması sebebiyle, bugün sizleri yayın sürecimiz hakkında bilgilendirmek ve burada yapmış ve yapacak olduğum yazarlıkta neleri amaçladığımı anlatmak istiyorum. Sohbet üslubuyla yazdığım bu satırları okurken, kendinizden bir parça bulmanızı ve keyif almanızı temenni ederim.

Neden Buradayım?

Burada oluşumun sebebi, mimarlık mesleği ile alakalı cevaplanmamış tüm soruları cevaplamak. Bunun yanı sıra mimarlık eğitimine başlamayı düşünen ya da bu meslekle alakalı bilgiler edinmek isteyen herkese, haftalık yazdığım yazılar ile ulaşarak, bu yolda size ışık tutmak. Sadece sizler için değil, kendim için de buradayım 🙂

Hepimiz biraz borçluyuz aslında!

Bizden sonra gelecek kuşaklara borçluyuz. Bilgi borçluyuz, ışık borçluyuz! Yeri geldiğinde yol göstermeliyiz, yeri geldiğinde yol açmalıyız, yeri geldiğinde ise yoldan çekilmeliyiz!

Zihinlere serpilecek birkaç damla su olmak ne büyük mutluluk.

İşte bunlar için buradayım. Her zaman buralarda bir yerlerde olacağım. Uzandığınızda elinizden tutacağım, benim borcumun bir kısmını beraber ödeyeceğiz diyebilirim 🙂

Burada Neler Yapacağız?

Bu sitede, mimarlık mesleği ile alakalı merak edilen soruları, mimarlık mesleğinin içeriğini, eğitim hayatını, meslek hayatını, zorlukları, mutlulukları, gizli kapılar ardında fısır fısır konuşulan ama çok da dillendirilemeyen her şeyi, tüm merak edilenleri, açık yüreklilikle sizlere anlatmak için buradayım.

Siz neyi merak ediyorsanız, hangi konuda muhatap bulamıyorsanız, yüksek oranda sizin isteğinize bağlı olarak, haftalık olarak belirlediğimiz konularla burada açıklık getireceğim. Tam da burada. Hem de baya açıklık getireceğim yani.

Öyle üstünkörü ‘çok çalışın yahu’ deyip geçmeyeceğim. Geçmemeliyim, kimse geçmemeli. Ne büyük klişe! Altı bomboş! Savuşturmaca düpedüz. Eleştireceğiz, gözlemleyeceğiz, yorumlayacağız ve en önemlisi inanacağız. Sizler bana, ben de sizlere ışık tutacağım.

Belki bazı haftalarda size yalnızca lisans, yüksek lisans ve meslek hayatı anılarımı anlatırım. Somut veriler olan yaşanmışlıklardan çıkaracak ne çok ders var. Atalarımız “damdan düşeni, damdan düşen anlar” demiş ama bu devirde damdan düşeni anlamak için damdan düşmeye hiç gerek yok. Yazık, Atalarımız internet mi görmüş? Teknoloji çağındayız artık. Damdan düşene ulaşır, neden o dama çıktığını ve nasıl düştüğünü sorabiliriz.

Ben damdan düştüm, hem de pek güzel düştüm. Boş boş da düşmedim. Damı çok iyi gözlemledim. Damın üstünde piştim, onu biliyorum artık. Mimarlık eğitimi de damdan düşmek gibidir, düşerken yağmur yağar, fırtına çıkar, fırtına sizi savurur fakat fırtına bitince de bulutlar pamuk olur yanınıza geliveririr.

Sizler de bu satırları okuyarak damdan düşen birine ulaştınız. Tüm ‘dam’ bilgi ve tecrübelerimle birlikte sizi dam’a davet ederim. Fırtınanın dindiği, pamuklara sarıldığınız nice günlerde beni hatırlayınız… Yavaş yavaş ve istemsizce TEDx konuşmasına dönüştürdüğüm bu bölümü, çok faydalı işler yapacağız diyerek noktalıyorum. Çünkü öyle yapacağız!

Bu sitede okuyacağınız her yazının ana temasının şeffaflık olduğunu hissetmenizi umarım. Mimarlık mesleği ile alakalı tüm bilgi ve tecrübelerimi ‘hafifletmeden, ağırlaştırmadan, filtrelerden geçirmeden, tam da olduğu gibi’ sizlere aktaracağıma dair kocaman bir söz veriyorum.

Aramızda yüksek duvarlar yok, engeller yok. Site üzerinden ve tüm sosyal medya adreslerinden, dilediğiniz vakit bana ulaşabilirsiniz. Zamanımı almazsınız ve bana sorularınızla yük olmazsınız. Bunların aklınıza geleceğini biliyorum. Sakın! Ayrıca, gelecek planlaması yapan birine yardımcı olmaktan daha önemli bir işim de yoktur ve olmayacaktır.

Sağlıkla ve mutlulukla kalın.

Sevgilerimle.

17.05.2021

Y. Mimar / Minel Kurtuluş

Tüm sorularınız ve görüşleriniz için;

minelkurtulus@gmail.com

https://www.instagram.com/minelkurtuluss/

https://www.facebook.com/minel.kurtulus.9#_=_

https://twitter.com/MinelKurtuluss

Zafer, “Zafer benimdir” diyebilenindir. Başarı ise, “Başaracağım” diye başlayarak sonunda “Başardım” diyebilenindir

Mustafa Kemal Atatürk

 

Yazar

Etiketler