Ortodonti Uzmanı Nasıl Olunur? Ortodonti Uzman Maaşları Ne Kadar?

Ortodonti uzmanı nasıl olunur, ne demektir, maaşı ne kadardır ne iş yaparlar gibi merak edilen konuların yanıtlarını bu makalede bulabilirsiniz.

Ortodonti Uzmanı Ne Demek?

Ortodonti uzmanı diş hekimliğinin bir dalıdır denebilir. Diş hekimleri diş sağlığının korunması, diş tedavisi ya da diş çekimi gibi müdahaleler yapar. Ortodontistler ise diş eti, sinirler, çene kemiği, diş ve yüzü etkileyen düzensizliklere müdahale eder. Dolayısı ile teşhis ve tedavi konusunda uzmanlaşmış olan diş hekimliğidir de denebilir.

Ortodonti Uzmanı Ne Yapar?

  • Diş teli gerektiren belli aralıklarda kontrol ederek diş teli tedavisi uygular.
  • Diş eksikliklerinde, diş protez tedavisi uygular.
  • Çene kemiği bozukluklarını tedavi eder.
  • Aşırı diş büyümesi ya da üst üste diş çıkması gibi olumsuzlukları takip ve tedavi eder.
  • İleri yaşlarda çıkan 20 yaş dişi olarak adlandırılan dişlerin sağlıklı çıkmaması gibi durumlarda müdahale eder.
  • Diş çarpıklıkları seyrek ya da sık şekillerde çıkması gibi durumları tedavi ederek düzelmesini sağlar.
  • Ağız hareketliliğinde zorlanan çene kemiği bozukluklarını tedavi eder.

Ortodontistler hem sağlık açısından hem de estetik açısından son derece önemli hizmet sunarlar.

Ortodonti Uzmanı Nasıl Olunur?

Ortodontist olmak için öncelikle üniversite sınavında yeterli puan almalı ve diş hekimliği fakültesinden mezun olması gerekmektedir. 5 yıllık diş hekimliği fakültesinden mezun olduktan sonra dört yıl ile altı yıl süren uzmanlık ya da doktora programını tamamlamaları gerekmektedir. Bu süreç meşakkatli gibi görünse de günümüzde son derece geçerli ve ihtiyaç duyulan bir meslek dalıdır. Gerek devlet hastanelerinde gerekse özel hastanelerde iş olanağı vardır. Ayrıca kendi muayenehanelerini açarak bireysel olarak çalışabileceği gibi diş hekimi ile birlikte klinik olarak da hizmet sunabilirler.

Ortodontist Uzman Maaşları Ne Kadardır?

Ortodontistler çalıştıkları yere göre farklı maaşlar alırlar. Özel hastaneler, devlet hastaneleri, özel klinikler ya da kendi muayenehanelerinde gelirler arasında farklılıklar vardır. Özel ve devlet hastanelerinde hizmet yılı önemlidir.

Özel hastanelerde işe yeni başlayan uzman ortodontistler ilk 5 yıl içinde yaklaşık olarak 3.500 TL. ile 5.500 TL. arasında maaş almaktadır. 5 yıl ile 10 arasında hizmet yılı olan ortodontistler 7.000 TL. ile 10.000 TL. arasında maaş almaktadırlar. 10 yıl ve üzeri hizmet yılı olan ortodontistler ise 10.000 TL. üzeri maaş almaktadırlar.

Devlet hastanelerinde de 10.000 TL. civarında maaş alan ortodontistler yaklaşık rakamlarla kliniklerde de görev yapabilmektedirler. Özel bir muayenesi olan ortodontistler ise daha yüksek gelirler elde etmektedir.

Diş hekimleri ve ortodonti uzmanları birlikte klinik açmaları durumunda her tür diş ve ağız sağlığı konularında, diş ve çene bozukluklarında, kemik protezi, diş protezi, diş teli uygulamalarında geniş kapsamlı olarak hizmet sunabilmekte ve üst düzey gelir sağlayabilmektedirler.

Yazar