Psikiyatrist Nasıl Olunur? Psikiyatrist Maaşları Ne Kadar?

Psikiyatrist, akıl rahatsızlıkları ile tüm konularla ilgilenen ve gerekli görüldüğü durumlarda hastalarına ilaç da yazabilen ruh sağlığı uzmanıdır. Psikiyatristler bireysel hizmet sunsalar da aile ve toplum düzeninin korunmasında önemli rol oynarlar.

Psikiyatrist Nedir?

Ruh ve sinir hastalığı olarak adlandırılan, farklı yaş kesimine göre uzmanlık alanlarına ayrılan, telkin ve tedavi süresinin kişiye göre değiştiği hastalığa psikiyatri denir. Psikiyatri geniş kapsamlı olup bu dalın uzman hekimlerine psikiyatrist denir. Psikiyatristler sabırlı, anlayışlı, kolay iletişim kurabilen hoşgörülü kişilerdir. Psikiyatristler hasta ile olan tüm konuşmalarını sır gibi saklayan ve bir taraftan hastayı olumlu yönde telkin ederken diğer taraftan hastaya güven vererek sırrını saklayan kişilerdir de denebilir.

Psikiyatristler danışanını dinler ve çözüm yollarını sunar. Böylece hasta kendisini daha güvende hisseder. Psikiyatristine danışması ve endişelerini açması onu daha sağlıklı ve problemlerini aşmış bir şekilde yaşamına devam etmesini sağlar.

Psikiyatrist Nasıl Olunur?

Psikiyatr olmak için üniversitelerin tıp fakültelerinden mezun olmak gerekmektedir. Psikiyatr bölümü Tıp fakültelerinin en zor bölümlerinden biri olarak bilinmektedir. Mezun olduktan sonra ayrıca iki yıl yüksek lisans eğitimi almalı ve yabancı dil bilmek gerekmektedir. Lisans ve lisansüstü üniversite eğitiminden sonra psikiyatri merkezlerinde çalışmaya başlayabilirler. Fakat uzmanlık anlamında psikiyatrist olmak için ise 4 yıllık bir eğitim ile tıpta uzmanlık eğitimi almalı, TUS (Tıpta Uzmanlık Sınavı) sonucunda başarılı olması gerekmektedir.

Psikolog ve Psikiyatrist Farkı

Hem Psikologlar hem de psikiyatristler genel anlamda bakıldığında her iki alan da ruh sağlığı ile ilgili hizmet veren dallardır. Ancak ikisi arasında farklar vardır.

  • Psikologlar, farmakolojik eğitimi görmedikleri için ilaç yazma yetkileri yoktur. Hastaları ile karşılıklı olarak konuşup, hastasına sorular sorup yanıtlarını dinleyerek tedavi ederler.
  • Psikologlar, üniversitenin psikoloji bölümünde 4 yıllık lisans eğitimi alırlar. Yüksek lisans yaparlarsa uzmanlaşırlar.
  • Psikiyatristler, tıp fakültesinden mezun olup daha sonra psikiyatri üzerine uzmanlık yaparak kariyer edinirler.
  • Psikologlar hastaya ilaç tedavisi gerekiyorsa, psikiyatriste yönlendirerek hastanın ilaç tedavisine devam etmesini sağlarlar.
  • Psikiyatristler ise hastalarına ilaç tedavisi uygulasa da ilaç tedavisinin yanında psikoterapi gerekmesi durumunda hastalarını uzman psikoloğa yönlendirebilirler.

Kısaca psikologlar ve psikiyatristler her ne kadar farklı yetkilere sahip olsalar da sürekli olarak iletişim halinde çalışmakta ve hastalarının özel durumlarına göre paslaşabilmektedirler.

Psikiyatrist Maaşları 2021

Her meslekte olduğu gibi psikiyatrist mesleğinde de hizmet yılı yani deneyim ve tecrübelerine göre maaş almaktadır. Ayrıca resmi yani (devlet hastanelerinde) çalışan psikiyatrist ile özel sektörde (özel hastanelerde) çalışan psikiyatristler arasında da maaş farkı bulunmaktadır.

Özel sektörde çalışan psikiyatristler 6.000 TL.

Kamuda çalışan psikiyatristler 6.000 TL.

Uzman Psikiyatristler ilk işe başlarken 8.000 TL. Maaş almaktadır.

Psikiyatristler günlük ya da haftalık seanslar olarak da anlaşma yapabilirler ya da kendi kliniklerini açmaları durumunda seans başına alınan ücretler aylık olarak hesaplanması durumunda 20.000 TL. ile 30.000 TL. arasında değişmektedir.

Psikiyatrist Taban Puanları 2020 

2020 yılına ait olan psikiyatrist taban puanları 4 il örneği aşağıdadır.

Üniversite Adı                         Bölüm                   Taban Puan 2020/2               Taban Puan 2020/1

İst.Üniversitesi                   Ruh Sağlığı                        72.32737                                       _

Cerrah Paşa                         ve Hastalıkları

Tıp Fakültesi

Ank. Üniversitesi                 Ruh Sağlığı                      68.66026                               69.43065

Tıp Fakültesi                       ve Hastalıkları

Trabzon Karadeniz               Ruh Sağlığı                      65.93701                              63.10183

Teknik Üniversitesi               ve Hastalıkları

Tıp Fakültesi

Adana Çukurova                    Ruh Sağlığı                      46.03752                              11400

Üniversitesi                             ve Hastalıkları

Tıp Fakültesi

Psikiyatrist Olmak için Hangi Bölüm Okunmalı?

Psikiyatrist olabilmek için öncelikle Tıp fakültesini bitirmek gerekmektedir. Sonra TUS yani Tıpta Uzmanlık Sınavına girmeli ve başarılı olmalıdır. Asistanlık eğitimi verilen bir hastanede ise 4 yıl çalışarak eğitimini 10 yıla tamamlaması gerekmektedir. Psikiyatristlerin en önemli farklılığı ilaç reçetesi yazabilme yetkilerinin olması ve ilaç tedavisi uygulayabilmesidir diye tanımlanabilir.

 

Yazar