Sivil Memur Nasıl Olunur?

Sivil memur, asker olmadığı halde, Jandarma komutanlığı, kuvvet komutanlığı, sahil güvenlik akademilerinde çalışan kişidir. KPSS puanına göre ataması yapılan yani askerler arasında çalışmakta olduğu halde kendisi sivil olan çalışanlardır.

Sivil Memur Nasıl Olunur?

Her yıl sivil memur almak için Kara Kuvvetleri, Hava Kuvvetleri, Deniz kuvvetlerinin ilan vermektedirler. KPSS sınavına girip yeterli puan alan ve askeri ortamda çalışmak isteyen kişiler müracaat ederek atanabilirler.

Sivil memurlar, askeri personelin bütün olanaklarından yararlanabilmektedir. Örneğin askeri lojmanlarda kalabilirler, özel eğitim merkezlerinden yararlanabilirler, misafir evlerinde kalabilirler. Belli bir mesai süresi olsa da gerektiğinde fazla mesai de yapabilirler.

Sivil memur olmak isteyen adaylar, lise, lisans ya da lisans üstü eğitim alması gerekmektedir. KPSS puanına göre atanacağından diğer memurlar gibi bu sınava girmelidir.

KPSS Sınavına Girmek Gerekir Mi?

Sivil memur olmak isteyen adayların Lise ve lisans ya da lisans üstü eğitim alması gerekmektedir. Diğer memurların girdiği KPSS sınavına girmesi ve başarılı olması gerekmektedir. Dolayısıyla KPSS puanına göre atamalar yapılmaya başlayacaktır. Kuvvet komutanlığı resmi internet sayfası üzerinden başvuru yapılmaktadır. Başvurular tamamlandıktan sonra şartları taşıyan adaylar mülakata gelmeleri için davet edilirler. Daha sonra mülakattan geçen adaylar sağlık kontrollerine girerler. Sağlık kontrolü de bitince adayların güvenlik ve arşiv soruşturması tamamlanır böylece olumlu sonuç gerçekleşince de atama işlemi yapılmaktadır.

Askeriye bünyesinde sivil memur olmak pek çok kişinin arzu ettiği bir çalışma ortamıdır. Genellikle evrak işlemleri alanlarında ve benzeri işlerde sivil personel alımları yapılmaktadır. Diğer memurlara göre farklı avantajlarının olmasıdır. 657 sayılı devlet memurları kanununun 4. Maddesi doğrultusunda devlet bünyesinde süreklilik isteyen hizmetlerde yer alan kişiler devlet memuru olarak görevlendirilmektedir. Çalışan bu memurlar TSK bünyesinde olmasıyla da memur olma durumu vardır. Bu çalışan memurların etrafında hep askerler bulunduğundan memurlar için sivil ifadesi kullanılmaktadır.

Sivil Memur Olma Şartları Nelerdir?

  • 18 yaşını tamamlamış olması,
  • Lise, ön lisans ve lisans mezunları için Kamu personeli Seçme Sınavından başarılı puan alması,
  • Yapılan sınav ve mülakatı geçmesi,
  • Sağlık muayenelerinde sağlık sorunu olmaması,
  • Güvenlik soruşturmasında olumsuz bir durum bulunmaması,
  • Askerlikle ilgisinin olmaması,
  • Daha önce kamu alanlarında çalışmaması,
  • Başvuru şartlarındaki diğer koşullara uyum sağlaması,
  • Başvuru evrak ve işlemlerinin eksiksiz tamamlanarak teslim edilmesi gerekmektedir.

Belirlenen şartları yerine getiren, istenen belgeleri eksiksiz tamamlayan ve askeri ortamda sivil olarak çalışmak isteyen herkes sivil memur olabilir.

Yazar