YKS ve OBP (Okul Puanı) Nasıl Hesaplanır? 2021 YKS

YKS birinci oturumda yapılacak Temel Yeterlilik Testi (TYT) içeriğinde Türkçe, Matematik, Fen Bilimleri, Sosyal Bilgiler dersleri bulunmaktadır. Bu sınav ile lise sonrası üniversitelere girişler yapılmak üzere adayların bu seviyeye kadar gördüğü tüm eğitimlerden sınava tabi tutulması gerçekleşmektedir.

Türkçe: 40 soru,

Matematik: 40 soru,

Fen Bilimleri: 20 soru (7 Fizik, 7 Kimya, 6 Biyoloji)

Sosyal Bilimler: 20 soru (5 Coğrafya, 5 Tarih, 5 Din Kültürü Ahlak Bilgisi, 5 Felsefe) olacak şekilde paylaştırılmıştır.

Okul Puanı Nasıl Hesaplanır?

OBP (Ortaöğretim Başarı Puanı) öğrencilerin mezuniyet puanını belirten sayıdır. Belirlenen bu sayı 100 üzerinden hesaplanmış olarak öğrencilere diplomaları ile verilmektedir.

500 puan üzerinden de hesaplamalar yapılabilir fakat değişen bir şey yoktur çünkü o zaman en düşük puan 50 olacağından, 50’nin altında kalan öğrencilerin OBP puanı 250 puan olarak işleme alınmaktadır.

YKS, liseden mezun olup üniversiteye gitmek isteyen öğrencilerin girdiği bir sınavdır. YKS puanı hesaplanmasında hem denemelerdeki netler hem de diploma puanı kullanılmaktadır.

YKS Puan Hesaplama Nasıl Yapılır?

Öncelikle sınava giren aday öğrencinin doğru ve yanlış sayıları belirlenir. Sınav kuralı gereği 4 yanlış 1 doğruyu götüreceğinden, doğru sayısından ¼’ü çıkarılır. Dolayısı ile her ders için ayrı ayrı net hesaplanmış olur.

TYT Puan Hesaplama

TYT Puanı hesaplanırken derslerin katsayısı farklılık göstermez. Dolayısı ile her adayın TYT puanı aynı şekilde hesaplanmaktadır. TYT puanı hesaplamak için netleri ilgili katsayılar ile çarpmak gerekmektedir. Aşağıdaki katsayılarını netlerinizle çarparak siz de TYT puanınızı oluşturabilir, dilerseniz sitemizdeki otomatik hesaplama yapan YKS puan hesapla robotunu da kullanabilirsiniz. İlgili alanlara netlerinizi girdikten sonra sayfanın en alt kısmında TYT, AYT, YDT puanlarınızı görebilirsiniz. YKS Puan Hesaplama yapmak için tıklayın. OBP Puanı hesaplamak için tıklayın.

Türkçe: 1,32

Matematik: 1,32

Sosyal Bilgiler: 1,36

Fen Bilimleri: 1,36 ile çarparak TYT puanını görebilirsiniz.

AYT Puan Hesaplama

AYT puanı hesaplanırken branşlara göre ders katsayıları değişiklik göstermektedir.
Sayısallar için: Matematik 3, Fizik 2,85, Kimya 3,07, Biyoloji 3.07
Eşit Ağırlık için: Matematik 3, Edebiyat 3, Tarih 12,8, Coğrafya 13,33

Sözel için: Edebiyat 3, Tarih 12,8 Coğrafya 13,33, Tarih 22,91, Coğrafya 22,91, Felsefe 3

Din Kültürü: 3,33

Dil için: Her net 3 puan ile çarpılarak AYT puanları hesaplanmaktadır.

ÖSYM tarafından verilen 100 taban puan ve OBP puanın (Ortaöğretim Başarı Puanı) 0,6 ile çarpımını toplayarak yerleştirme puanı hesaplanmış olur.

YKS OTOMATİK PUAN HESAPLAMA İÇİN TIKLAYIN

Yazar