YÖKDİL Sınavı Nedir, Niçin Yapılır, Kimler Girebilir?

YÖKDİL Sınavı, Yükseköğrenim Kurulu Başkanlığı koordinasyonunda Anadolu Üniversitesi ve Ankara Üniversitesi iş birliği ile düzenlenen bir sınavdır. YÖKDİL Sınavı dil seviyelerini ölçme amaçlı yapılmaktadır.

YÖKDİL Sınavı Nedir?

Yükseköğretim Kurumları Yabancı dil Sınavı (YÖKDİL) adayların kendi alanlarındaki dil becerilerini belirleme amaçlı düzenlenen yabancı dil sınavıdır. Soruları Ankara Üniversitesi tarafından hazırlanırken sınav organizasyonu Anadolu Üniversitesi tarafından yapılmaktadır. Yıl içinde 2 ya da 3 kez yapılan sınava katılmak konusunda sınır konulmamaktadır. Adaylara   5 şıklı, 80 tane test sorusu sorulmakta ve 180 dakika süre verilmektedir. Sınava giriş kayıt işlemleri için ise sınav takvimini takip etmeli, belirlenen tarihler arasında internet üzerinden giriş yaparak kayıt işlemlerinizi tamamlamanız gerekmektedir.

YÖKDİL Sınavına Kimler Girebilir?

Yükseköğrenim kurumlarında lisans üstü eğitim ve doçentlik sınavına katılmak isteyen adaylar ile Üniversiteler tarafından istenilen akademik yükseltmelerde akademik dil puanına sahip olmak için puan isteyen öğrencilerin başvurduğu sınavlardır denebilir. Sınava girme sınırı olmadığı için de öğrenciler yeterli puan alamadıklarında tekrar deneme fırsatı bulabilirler. Yani YÖKDİL sınavında başarısız olsanız dahi tekrar girme şansı vermektedir.

YÖKDİL Hangi Alanlarda ve Dillerde Yapılır?

YÖKDİL Sınavı; Fen Bilimleri, Sağlık Bilimleri ve Sosyal Bilimler alanında Almanca, Arapça, Fransızca, İngilizce dillerinde yapılmaktadır. Adaylar kendi birikimlerini ve özelliklede branşı hangi alana giriyorsa o alandaki sınava katılmayı tercih etmelidir. Fen, Sağlık ya da Sosyal alanlardan hangi birisini seçerseniz seçin sizin branşınızla eşleşmese de elde edeceğiniz puan lisans üstü eğitim ve doçentlik başvurusunda alanla alakası olmasa da kabul görecek ve sizi olumlu etkileyecektir. Sınavın eğitim hayatı boyunca geçerlilik süresi ise 2021 itibariyle 5 yıl olarak belirlenmiştir.

YÖKDİL Sınav Başvurusu Nasıl Yapılır?

YÖKDİL sınav başvurusu ÖSYM sitesinden online olarak yapılmaktadır. Sınava girecek adayların mutlaka ÖSYM sayfasında yer alan takvimi takip etmeleri ve başvuru tarihlerini kaçırmamaları gerekir. Mazeretli başvuru zamanlarında sınava giriş ücretinde de artış olmaktadır.

Bölümler ve bölümlerle ilgili Soru sayıları aşağıdaki tabloda gösterilmiştir. Sınav 9 bölümden oluşmaktadır.

BÖLÜM SORU SAYISI
Kelime Bilgisi 6
Gramer 14
Boşluk Doldurma Testi 10 (2×5)
Cümle Tamamlama 11
İngilizce-Türkçe Çeviri 6
Türkçe-İngilizce Çeviri 6
Anlam Bütünlüğünü Bozan Cümle 6
Paragraf Tamamlama 6
Okuma Sorusu 15 (5×3)

Yazar